Obiady

 

Pływalnia

 

Komunikaty

 

Sport

 

Świetlica

 

Osiągnięcia

 

Konkursy

 

Rekrutacja

Pasowanie na czytelnika

 

Wizyta przyszłych pierwszoklasistów w bibliotece szkolnej podczas Dnia Otwartego.

 

1 2

Praca w bibliotece ma wiele oblicz, o których rzadko się mówi. Oprócz codziennego udostępniania zbiorów uczniom i nauczycielom, pracy pedagogicznej w skład, której wchodzi m.in. przygotowanie i prowadzenie lekcji bibliotecznych, organizacja wystaw, akcji czytelniczych, konkursów oraz inny przedsięwzięć związanych z Planem Pracy Szkoły i Kalendarzem Roku Szkolnego, ich promocja i relacjonowanie w mediach społecznościowych, jest także wiele prac administracyjno-technicznych. Obowiązkowo prowadzone są księgi inwentarzowe, rejestry ubytków i faktur, protokoły, statystyki, tworzone są nowe elektroniczne katalogi i kartoteki, zakupionych w ostatnim czasie książek, a także stopniowo wprowadzane do tych katalogów dawniej zakupione pozycje, które w naszej szkole mają jeszcze papierowe karty biblioteczne. Dodatkowo bardzo wiele czasu zajmuje praca z podręcznikami klas I-VIII, których w bibliotece szkolnej, w ciągłym obrocie jest tysiące egzemplarzy. Są one kupowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, dokupowane w jego trakcie w związku z przybywającymi, nowymi uczniami, wypożyczane, wymieniane, odbierane od czytelników, odpisywane i wreszcie po trzech latach wycofywane z obiegu.

W ostatnim czasie Pani Małgorzata Petta wraz z Panią Brygidą Woźniak zajęły się właśnie selekcją i ubytkowaniem zużytych podręczników, wycofując do tej pory z systemu elektronicznego e- biblio ponad 2 tysiące książek!!! To ogromna praca godna docenienia i podziękowania. 

Z wdzięcznością za pomoc nauczyciel bibliotekarz Alicja Budzińska

 

1

13 marca klasa I b wraz z wychowawczynią Panią Anną Stuchałą, po raz pierwszy odwiedziła czytelnię szkolną. Dzieci poznały budowę i zasady użytkowania książki oraz reguły funkcjonowania wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się, co to jest encyklopedia, atlas i audiobook oraz książka sensoryczna. Uczniowie bezbłędnie rozwiązywali zagadki dotyczące postaci z bajek, a także wysłuchali wiersza Jana Brzechwy "Jajko", do którego wykonali własne wizje papierowych pisanek. Było mnóstwo pytań i odpowiedzi, pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Dzieci wróciły do swojej klasy obdarowane cukierkami oraz zakładkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
 
Z serdeczny pozdrowieniem nauczyciel bibliotekarz Alicja Budzińska
 
0
 

8 marca jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. W związku z tym świętem w bibliotece szkolnej pojawiła się nowa wystawa książek napisanych przez kobiety dla kobiet i dziewcząt oraz poświęconych innym wybitnym kobietom m.in. Marii Skłodowskiej-Curie wybitnej polskiej uczonej, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 r. i chemii w 1911 r. oraz Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczynie walczącej o prawo do nauki, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r.
 
Kilka ciekawostek o Międzynarodowym Dniu Kobiet
Historia tego święta jest związana z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet z początku XX w. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia z 28 lutego 1909. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Kobiety domagały się wówczas równych praw zarobkowych i politycznych dla siebie, podczas odbywających się strajków pracownic branży włókienniczej.