81-153 Gdynia
ul. Adm. J. Unruga 88

Szanowni Państwo!
Z prawdziwą radością informujemy, że I Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Zaczytane Święta 2025”, organizowana przez Szkołę Podstawową 39 im. kpt. ż. w. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni i Bibliotekę z wiatrem w żaglach SP 39 w Gdyni, trwająca od 1 grudnia 2025 r. do 6 stycznia 2026 r. zakończyła się ogromnym sukcesem. Celem naszego działania była przeprowadzona w mediach społecznościowych Akcja promująca czytelnictwo, z ukierunkowaniem na jego dobroczynne działanie dla organizmu i zdrowia człowieka, dla uwrażliwienia oraz kształtowania ważnych wartości życiowych oraz dla podtrzymania więzi międzyludzkich i tradycji świątecznych. W Akcji „na żywo” wzięło udział blisko 4 tys. czytających i słuchających uczestników, zamieszczając na stronie #zaczytaneswieta #zaczytaneswieta2025, na YouTube oraz stronach Facebook organizatorów i specjalnie przygotowanej stronie Padlet ogółem 191 filmów, rolek i fotorelacji (nie wykluczamy, że było ich więcej!). Ogółem w Akcji wzięło udział: 14 przedszkoli, 99 szkół podstawowych, 7 szkół ponadpodstawowych, 1 koło studenckie, 9 ośrodków opiekuńczych i szkół specjalnych, 14 osób indywidualnych. Możemy uznać, że projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem osiągnął rekordową liczbę ponad 212 tys. odsłon i oglądalności powyższych strony.
W Akcji uczestniczyły szkoły podstawowe (i znajdujące się w nich biblioteki oraz świetlice) z Trójmiasta, Rumii, Malborka, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Głogowa, Kalisza, Wrocławka, Słubic, Jaworzna, Chodzieży, Kętrzyna, Lichenia Starego, Krotoszyna, Głębokiego koło Sanoka i wielu mniejszych miejscowości województwa pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz wielu innych rejonów naszego kraju. Bardzo licznie na Akcję odpowiedziały przedszkola, w których niejednokrotnie całe społeczności placówek brały udział w świątecznym czytaniu przesyłając nagrania kilku grup dzieci przedszkolnych m.in. z Gdyni, Rumii, Tczewa, Zgierza, Sokołowa Podlaskiego, Smętowa Granicznego, Skarszew, Wierzbinka, Bytynia, Granowa. Również szkoły średnie zaangażowały się w naszą Akcję. Byli z nami uczniowie i nauczyciele III LO im. C.K. Norwida w Koninie, I LO w Ostrzeszowie, młodzież z II LO w Słupsku i z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Czarnem, I LO w Ostrzeszowie, Zespół Szkół Rolniczych i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce oraz studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Lektury Buka przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że do Akcji przystąpiła także Batorówka- Szkoła Wsparcia i Rozwoju w Gdańsku, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, Zespół Placówek Specjalnych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną , autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w Tczewie, Zespół Kształcenia i Wychowania Specjalnego w Kartuzach, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Malborku, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jastrowiu, Oddziały dla Uczniów ze Spektrum Autyzmu nr 4 w Ostrołęce, Zespół Szkół Specjalnych 105 w Poznaniu, Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy w Puławach, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sulechowie. Na naszą Akcję odpowiedziały także biblioteki miejskie i publiczne, gminne z Pucka, Koszalina, Stargardu, Białegostoku, Kalisza, Siedlec, Bobolic, Ostrowa, Maszewa
Lęborskiego, Dzietrzychowic, Jeziorka, Tarchał Wielkich, Antoniowa. W przedsięwzięciu wzięły też udział indywidualne osoby, głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich.
Akcja przybierała różne formy: od tradycyjnego czytania wierszy, bajek, baśni, opowiadań, fragmentów świątecznych książek i Biblii, poprzez przedstawienia Teatrzyku kamishibai (m.in. Biblioteka z wiatrem w żaglach SP 39 w Gdyni, Oddziały dla Uczniów ze spektrum autyzmu nr 4 w Ostrołęce, Biblioteka SP 45 w Białymstoku, SP nr 1 w Tarnowie Podgórnym) teatrzyku kukiełkowego (SP 34 w Gdyni), do spotkania autorskiego z poezją (Biblioteka II LO w Stargardzie), konkursu pięknego czytania (Zespół Kształcenia i Wychowania Specjalnego w Kartuzach) oraz konkursu literackiego na napisanie świątecznych opowiadań ( SP 1 Strzelce Krajeńskie) i utworów tworzonych specjalnie na naszą Akcję (SP nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim). Czytały dzieci, młodzież i dorośli, starsi uczniowie młodszym uczniom, nauczyciele, bibliotekarze, wychowawcy ośrodków szkolno- wychowawczych, dyrektorzy szkół. Czytał z nami także Pan Prezydent Miasta Włocławka Krzysztof Kukucki i nasi znakomici Patroni honorowi: Burmistrz Miasta Pucka Pani Hanna Pruchniewska, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni Pani Iwona Tanewska, a wybitny pisarz literatury dziecięcej i młodzieżowej Grzegorz Kasdepke przeczytał opowiadanie swojego autorstwa pt. „List”. Księgarnia Tuliszków, która również była Patronem honorowym Akcji przygotowała specjalnie nagrany na tę okazję film animowany pt. „Przygody Gwiazdki” stworzony na podstawie książki Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk. Samorząd Uczniowski SP 1 w Strzelcach Krajeńskich i Kółko dziennikarskie „Plotka od środka” przeprowadziło świąteczne czytanie dla mieszkańców na rynku swojego miasta, uczniowie z ZKiW w Lublewie Gdańskim zaprezentowali teksty w języku kaszubskim, a uczniowie SP nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim czytali w języku angielskim, zaś Pani Dyrektor, wraz z trzema Paniami Wicedyrektor z tej samej szkoły przeczytały swoim uczniom świąteczną bajkę pt. „Magia Trzynastki” napisaną przez społeczność szkolną. W wielu placówkach akcję połączono z warsztatami plastycznymi lub śpiewaniem i graniem kolęd, w SP nr 3 w Chodzieży świąteczne czytanie połączono z warsztatami tanecznymi, w SP nr 1 w Tarnowie Podgórnym nauczyciele świetlicy, biblioteki, klas I-III przez 5 kolejnych dni czytali swoim uczniom w godzinach rannych i popołudniowych zimowe oraz świąteczne opowieści. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że do I Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Zaczytane Święta 2025”, dołączyła także Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Moskwie oraz Gimnazjum w Rukajnach w rejonie wileńskim na Litwie. To otwiera nowe perspektywy dla naszej Akcji, dlatego w przyszłym roku planujemy poszerzyć jej formułę, włączając w nią szkoły i placówki polonijne działające poza granicami Polski oraz poszerzając zasięg i zmieniając nazwę przedsięwzięcia na I Międzynarodową Akcję Czytelniczą „Zaczytane Święta 2026”.
Należy podkreślić wielkie starania wszystkich uczestników Akcji, ich kreatywność, wspaniały dobór literatury, piękne scenografie i stroje, mistrzowskie opracowania filmowe i fotograficzne, a przede wszystkim wysoki poziom przeprowadzonych działań. Jesteśmy wdzięczni za wiele pochlebnych słów i życzeń jakie uczestnicy skierowali pod naszym adresem. Rozczulały nas polubienia i zachwyty obserwatorów i członków rodzin dla występujących w Akcji dzieci, komentarze o radości wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu, ale także takie, w których bez ogródek uczestnicy pisali, że Akcja dała im możliwość wyjścia do młodzieży z ciekawą literaturą, inną niż lektury szkolne. To najpiękniejsze podziękowanie jakie mogliśmy otrzymać za naszą pracę. Uczestnicy Akcji sprawili, że zadziałała magia Świąt Bożego Narodzenia i minione Święta stały się w wielu miejscach Polski naprawdę zaczytane, pełne odpoczynku, dobrych, empatycznych emocji.
Wnioski: I Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Zaczytane Święta 2025” odniosła sukces ze względu na ogromne zainteresowanie społeczne, dużą liczbę uczestników i zorganizowanych przez nich oryginalnych działań czytelniczo-twórczych, które promowały czytelnictwo, realnie wspierając rozwój, dobrostan psychiczny, wyobraźnię i nawyk czytania u młodego pokolenia. Akcja łączyła pokolenia i różne środowiska, wzmacniała więzi międzyludzkie, postawy prospołeczne dzięki działaniom opartym na współpracy, wspólnemu spędzaniu czasu podczas czytania, planowaniu nagrań, dzieleniu się pomysłami i wzajemnej pomocy. Dzięki temu, że wydarzenie odbywało się on-line, a Patroni honorowi publikowali materiały promocyjne Akcji w swoich mediach społecznościowych, akcja była dobrze rozpropagowana i łatwo można było do niej dołączyć. Wydarzenie zaowocowało zacieśnieniem współpracy między szkołami, bibliotekami, instytucjami oświatowymi, rodzinami, indywidualnymi osobami, a przez zaangażowanie w podjęte działania znanych samorządowców, pisarzy, przedstawicieli władz oświatowych, elity polskiej nauki, akcja stała się prestiżowym ogólnopolskim projektem, który w naszym odczuciu wart jest dalszej kontynuacji.
Na koniec pragniemy najpiękniej podziękować wszystkim wspaniałym Patronom honorowym I Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Zaczytane Święta 2025”, za okazane zaufanie i wsparcie jakim nas Państwo obdarzyliście, za pomoc w propagowaniu inicjatywy, czynne uczestnictwo i umieszczenie plakatów reklamowych Akcji na swoich stronach FB i w mediach społecznościowych. Dzięki Waszej pomocy wielu młodych ludzi i ich mentorów, sięgnęło po książki lub po prostu wysłuchało w ramach spotkań „na żywo”, albo podczas przeglądania stron FB Akcji, pięknych, literackich, świątecznych tekstów, częstokroć przekazujących ważne życiowe wartości. Co istotne, wszystko to działo się w atmosferze wspólnoty, tradycji i radości z przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. To wielkie dzieło i wielkie dobro jakie gremialnie udało nam się osiągnąć.
Oto nasi wspaniali Patroni honorowi, którym składamy najserdeczniejsze podziękowania:
Prezydent Miasta Gdyni Aleksandra Kosiorek
Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska
Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Gdyni Iwona Tanewska
Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger
Wielkopolski Kurator Oświaty dr Igor Bykowski
Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Fundacja ABCXXI - „Cała Polska Czyta Dzieciom”
Fundacja Powszechnego Czytania
Ratownicy Czytelnictwa
Grzegorz Kasdepke - pisarz
Marek Michalak - pisarz
Anna Czerwińska-Rydel - pisarka
Iwona Pietrzak-Płachta - Nauczyciel Roku 2022, nauczycielka bibliotekarka
Przemek Staroń - Nauczyciel Roku 2018, psycholog, filozof, trener
Maria Gajewska - Nauczyciel Pomorza 2017, nauczycielka języka polskiego
Anna Konarzewska - Nauczyciel Pomorza 2025, nauczycielka języka polskiego
Magdalena Zybura - nauczycielka bibliotekarka, uhonorowana Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty w 2025 r.
Agnieszka Halicka - nauczycielka bibliotekarka, nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2021
Marta Młyńska - edukatorka, trenerka, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018 r.
Beata Chojnowska-Gąsiorek – Microsoft Innovative Educator Expert, wicedyrektor SP 39 w Gdyni, nauczycielka informatyki, uhonorowana Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej w 2025 r.
Księgarnia Tuliszków
Gdynia Edukacyjna
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
Pomorska Biblioteka Pedagogiczna im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku
Miesięcznik „Biblioteka w Szkole”
Stowarzyszenie „Dlaczego NIE”
Z serca Wszystkim Państwu jeszcze raz składamy podziękowania za wsparcie i udział w naszym przedsięwzięciu.
Komitet organizacyjny I Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Zaczytane Święta 2025”:
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. kpt. ż. w Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni, Bartosz Chyś
Wicedyrektor SP 39 w Gdyni Beata Chojnowska- Gąsiorek
Pomysłodawca akcji, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki z wiatrem w żaglach SP 39 w Gdyni, Alicja Budzińska
Nauczyciel bibliotekarz Biblioteki z wiatrem w żaglach SP 39 w Gdyni, Kamila Poputnikova
„Życie to sztuka do odkrywania.
Nie bój się nowych doświadczeń, one stanowią jego esencję.”






81-153 Gdynia
ul. Adm. J. Unruga 88