Historyczne, wielopokoleniowe spotkanie z Panią Małgorzatą Jurkiewicz - Łobodzińską i kapitanem Zbigniewem Cyganem w bibliotece szkolnej
Dnia 7 kwietnia 2025 r. do naszej czytelni, na zaproszenie Dyrekcji i uczniów, przybyła Pani doktor Małgorzata Jurkiewicz - Łobodzińska, córka patrona SP 39 kapitana żeglugi wielkiej Kazimierza Jurkiewicza (1912-1985) oraz kapitan żeglugi wielkiej Pan Zbigniew Cygan, długoletni współpracownik i przyjaciel kapitana Jurkiewicza. Przedstawiciele uczniów klas siódmych wysłuchali opowieści Pana Zbigniewa o życiu patrona i jego działalności jako kapitana na żaglowcu szkolnym Darze Pomorza oraz jako dyrektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Pani Małgorzata odpowiadała na pytania uczestników spotkania, dotyczące dzieciństwa swojego Taty, wyboru Szkoły Morskiej i przyszłej drogi zawodowej, udziału w harcerstwie, przynależności do Narodowych Sił Zbrojnych, odbytych rejsach kapitana i życiu rodzinnym. Dowiedzieliśmy się o ogromnej determinacji i konsekwentnemu dążeniu do obranych celów, wielkiej sile woli, poświęceniu i oddaniu młodym ludziom. Podczas rejsów szkoleniowych na Darze Pomorza, pod wodzą Kapitana Jurkiewicza pływało do 140 członków załogi i młodych adeptów Wyższej Szkoły Morskiej, a w morskich podróżach towarzyszył im pies Misiek. Statek wizytował angielski książę Filip i ówczesny premier polski Cyrankiewicz. Imieniem naszego patrona nazwano ulicę w Gdyni i w Kołobrzegu. Na koniec spotkania nasi Goście wypili z nami herbatę i ofiarowali szkole wspaniałe pamiątki w postaci zdjęcia Daru Pomorza oraz obrazu olejnego przedstawiającego żaglowiec. Serdecznie dziękujemy za te wspaniałe dary. Całe spotkanie nagrane zostało na dyktafon i z pewnością zostanie udostępnione w przyszłości szerszej liczbie słuchaczy.
To była niezwykła lekcja historii, bardzo cenna, bo ubogacona wieloma szczegółami i ciekawymi wspomnieniami opowiedzianymi przez osoby żyjące i znające naszego znakomitego patrona, kapitana Jurkiewicza z autopsji. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za tę wizytę i poświęcony nam czas.
Fotorelację przygotował nauczyciel bibliotekarz Alicja Budzińska