10 lutego 2020 r. obchodziliśmy 100 Rocznicę Zaślubin Polski z Morzemz tej okazji w naszej szkole przygotowano wystawę tematyczną ,
a 11 lutego dla uczczenia tej okrągłej rocznicy uczniowie przyszli ubrani na niebiesko...

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, które stały się symbolem powrotu Polski nad Bałtyk.

Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego - 74 km, morze otwarte - 24 km i brzeg Zatoki Puckiej - 49 km. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden większy port. Gdańsk, miał być Wolnym Miastem, pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów.

Główne uroczystości zaślubin Polski z morzem odbyły się nad Zatoką Pucką. Dookoła wysokiego masztu ustawili się chorążowie ze sztandarami pułkowymi, nad brzegiem morskim stanął I-szy batalion morski oraz ułani krechowieccy z artylerią, gen. Józef Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem:

,,Roku Pańskiego 1920,10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze".

 

P 20200212 083520