Wojna to nie tylko bombardowania, bitwy i ofensywy. W trakcie niemieckiej okupacji w Polsce trudy życia codziennego – celowo potęgowane przez okupanta – szczególnie dały się we znaki ludności cywilnej. 24 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 8a mieli okazję się o tym przekonać zwiedzając Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i uczestnicząc w zajęciach warsztatowych pt. ,,Codzienność pod niemiecką okupacją”. Młodzież dowiedziała się jak w tych trudnych czasach rozwiązywano problemy z niedoborami żywności, odzieży i środków do życia, skorzystała z przedmiotów codziennego użytku oraz wyjątkowej ekspozycji na wystawie dziecięcej. Odwiedzając mieszkanie polskiej rodziny przed wybuchem wojny, w trakcie okupacji w 1943 r. i po jej zakończeniu, kiedy władzę w Polsce przejęli komuniści, poznała problemy życia ludności cywilnej w tym trudnym okresie w naszej historii.
 
Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostawi w uczniach na zawsze obraz tamtych tragicznych wydarzeń.
 
0
 

9 marca 2023 r. uczniowie klasy 7a wraz z nauczycielem języka niemieckiego Panią Joanną Kraszewską i wychowawcą Panią Małgorzatą Braszak-Biernacką uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przygotowanych i przeprowadzonych przez studentów II roku germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Zajęcia obywały się z wykorzystaniem metody stacji zadaniowych, obejmujących różnorodne ćwiczenia z uwzględnieniem stopniowania trudności. Były to między innymi zadania: gramatyczne, dialogi, dobble, słownictwo, memory, odmiana czasowników, praca ze słuchu (nagrania). Ćwiczenia przygotowane przez studentów służyły utrwaleniu wiedzy zdobytej przez uczniów w trakcie lekcji języka niemieckiego i stanowiły fantastyczny element nauki poprzez wspólną zabawę.

Po zakończonych zajęciach w Instytucie Germanistyki uczniowie zwiedzili wystawę bursztynu i dinozaurów na Wydziale Biologii, mieli także okazję zobaczyć nowoczesny kampus i Bibliotekę Główną UG

Ogromne podziękowania dla Pani Joanny Kraszewskiej za możliwość uczestniczenia w tak ciekawych i kreatywnych zajęciach.

Redakcja Małgorzata Braszak-Biernacka

 

1

6 a